вівторок, 20 червня 2023 р.

Ми не натовп, ми - народ: Державне будівництво України. Хроніка подій. 28.06.2023 - День Конституції України

 



Термін "конституція" походить від латинського constitutio - "упорядкування", "встановлення", "устрій". Цими словами у стародавньому Римі називали правові акти імператорів. Згодом так стали називати основні закони держав.
Конституції відображають і закріплюють державний і суспільний  устрій, права і свободи людини і громадянина, форми прямого народовладдя, організацію державної влади і місцевого самоврядування, територіальний устрій та інші основи держави та суспільства.


Першою до конституційної практики приступила Англія. У 1215 році тут була розроблена Велика Хартія Вольностей, а у 1689 році - Білль про Права, які юридично закріпили найважливіші права особи. Ці документи діють до нашого часу, хоча єдиного сучасного Основного Закону у Великобританії й досі немає.
Першою офіційною конституцією вважається Конституція Сполучених Штатів Америки, прийнята у 1787 році після набуття ними незалежності від британської корони. Вона діє вже понад 200 років з незначною кількістю змін, доповнень і поправок.



У Європі перша офіційна конституція з'явилася у Франції в 1791 році в результаті буржуазної революції.Під її впливом того ж року була прийнята і перша Конституція Польщі.


      

       

В результаті національно-визвольної боротьби проти французьких окупантів у 1812 році прийнята перша Конституція Іспанії.


Витоки конституційного процесу в Україні давні й глибокі. Вони базуються на демократичних  традиціях українського козацтва з елементами виборності, свободолюбства. Ще до створення конституції козацтво створила специфічну форму держави, де були поєднані риси одноосібної влади ( кошовий атаман, гетьман), колективного управління ( Рада генеральної старшини), самоврядування ( козацька рада).
У часи першої української політичної еміграції у 1710 році в Бендерах гетьман Пилип Орлик написав "Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького".Конституція Пилипа Орлика ніколи не була запроваджена в державному масштабі, але як документ вона цілком відповідає розвитку європейської конституційної думки.





Важливу роль у розвитку конституційної думки в Україні відіграло Кирило-Мефодіївське братство. Його програмний документ - "Книга буття українського народу або Закон Божий" розробляв модель суспільства, що базувалось на принципах справедливості, свободи, федералізму.
У ХІХ столітті творцем першого українського конституційного проекту, що наближався до європейських зразків, став Михайло Драгоманов .Він створив конституцію суспільства, що грунтувалася на асоціації гармонійно розвинених особистостей. Він розробив проект федеративної держави на теренах Російської імперії з Союзною Думою, що обстоювала б інтереси національних територій.
Свій проект конституційного ладу на засадах федералізму, децентралізму в Російській імперії мав Михайло Грушевський. На противагу прихильникам федералізму радикальне крило національного руху в особі Миколи Міхновського виробило проект Основного Закону  самостійної України, до складу якої входило б дев'ять земель. Керівні органи - президент і двопалатний парламент, судова влада - незалежна від них.



У 1917 році утворена Центральна Рада по-новому підійшла до ідеї конституції. Вже в І та ІІ Універсалах була проголошена  автономія України, а ІІІ Універсал став конституційним актом молодої держави, бо проголошував Українську Народну Республіку, передбачав політичні та соціально-економічні перетворення.
Проблема розробки Конституції стала ще більш актуальною після прийняття 22 січня 1918 року ІУ Універсалу і проголошення повної  самостійної та незалежної України.
Радянська влвдв в Україні також прагнула закріпити в Основному законі ті зрушення, які здійснювала у суспільно політичному житті. У березні 1919 року був підготовлений проект першої Конституції України, вона проголошувалась Республікою Рад, де повнота влади належить трудящим. За взірець була взята Конституція Російської Федерації, де формою державної влади визначалась диктатура пролетаріату. Принцип розподілу влад тут не був відображений.
У зв'язку зі створенням СРСР та прийняттям союзної конституції у січні 1924 року відповідні зміни були внесені й до Конституції УРСР. У травні 1929 року ХІ Всеукраїнський з'їзд Рад затвердив нову Конституцію, де були відображені зміни в територіальному устрої, зафіксована триступинева система управління територіями. У 1936 році в СРСР була прийнята "Сталінська" Конституція. Під її безпосереднім впливом у наступному році ХІУ з'їзд Рад затвердив Конституцію України. Тут містились положення про політичну основу суспільства - Ради, економічну основу - суспільна власність, декларувались права і політичні свободи, в тому чилі й політичні, які, однак, на практиці грубо порушувались.
У червні 1978 року Верховна Рада УРСР прийняла чергову Конституцію. Як і попередня вона була тісно пов'язана з Конституцією СРСР. У неї увійшли теоретичні положення про розвинутий соціалізм. разючі розбіжності між декларованими правами та свободами і дійсною можливістю їх реалізувати спричинили до гострої критики цієї Конституції як за кордоном, так і в самій країні - українськими правозахисниками, чи як їх називали дисидентами.
Задум прийняти принципово нову Конституцію України виник ще всередині 80-х, тобто на початку перебудови. Але в практичну площину ця ідея була поставлена лише після ухвалення Верховною Радою України 16 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет України. Вона стала провісником Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, підтвердженого всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року. Постановою Верховної Ради України було створено Комісію з розробки нової Конституції України у складі 59 осіб під головуванням тодішнього Голови ВР Л. Кравчука. Співголовою став згодом новий Голова ВР - І. Плющ.Результатом роботи Комісії стала концепція нової Конституції України, яка 19 червня 1991 року була опублікована в пресі. Офіціальна Конституція України була ухвалена у 1996 році.



Я - українець. Є в мене право на рідну мову на свою державу, 
На гордий прапор золотисто-синій. На щастя жити у такій країні.
Я - українець. І моє це право любити землю горду й величаву.
Та дух свободи набирати в груди. Я - українець. Був ним, є, і Буду !

Зі святом, друзі!


Якщо вас зацікавив наш "історичний екскурс" в історію, пропонуємо вам ознайомитися з документальними матеріалами про Конституцію України і не тільки в нашому Куточку права.





Слава Україні!






пʼятниця, 16 червня 2023 р.

Тримаймо мовний фронт ( Концепція ствердження української мови)

" І на круги свої повертається вітер... "

                                                             

                                                                           Інформація для роздумів...

Наша бібліотека плідно працює над втіленням  "Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя міста Києва". Ми допомагаємо нашим   
учителям прищеплювати користувачам-дітям 
 розуміння, що рідну мову треба ПОВАЖАТИ, ЛЮБИТИ, ШАНУВАТИ. Ми намагаємося знайти цікавий матеріал про  історію  нашої  мови та літератури. Дуже хочемо  зробити все, аби "білих плям" у нашій мові і літературі, як і в історії України, було значно менше, а згодом щоби  вони зовсім зникли.
Бібліотека вже ознайомила наших читачів із цікавими темами української літератури - це "Витоки української байки", "Оригінальна українська авторська казка. Провела мовний тренаж "Мандрівка алфавітом", аби викликати у дітей інтерес до уроків навчання грамоти.

А сьогодні ми хочемо  звернутися до дорослого користувача. До наших бабусь і дідусів. Запропонувати їм згадати своє шкільне життя і свої уроки української літератури, але вже в  реаліях сучасності...

Пам'ятаєте свій підручник з української літератури за 8 клас ?


У розділі, присвяченому творчості Володимира Сосюри,
 було надруковано вірш, який ми вчили напам'ять.



                              Балада "Комсомолець"
                                     
                                                                                                      


З тих пір пройшло більш ніж  5о років...
Видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" випустило "Антологію української поезії ХХ століття", де було надруковано вірш Володимира Сосюри  "Гайдамака"





"За твердженням друзів Сосюри а також його онука, це і є первинний варіант вірша, відомого в СРСР як "Комсомолець". Не маючи доказів достовірності такої версії, все ж мусимо визнати, що після публікації "Вступу до "Мазепи" природніше сприймається саме такий "дух вірша", тим паче, що обидва твори було написано одного року". - Упорядник.

І ще. Всі ми знаємо хрестоматійні твори  Павла Тичини "На майдані ..." та " Як упав же він...", які були написані 1918 року. Такі слова, як "церква", "майдан", "отаман" вживалися, але не в більшовицькій реальності. Вислів "слава" також вживався, але не в червоній армії.  
Згадаємо:


"На майдані коло церкви революція іде.
- Хай чабан ! - усі гукнули , -
за отамана буде".

"Як упав же він з коня
та й на білий сніг:
Слава! Слава! - докотилось
і лягло до ніг..."

Отже, про що писав Тичина? Про яку армію? Червону чи УНР ?

Інформація для роздумів...
                                    
                                                                               















четвер, 15 червня 2023 р.

Пам'ятаємо...22 червня День скорботи і вшанування пам'яті жертв. Початок Німецько-радянської війни (1941 р.) и (1941р.)

 

Вранці 22 червня 1941 р. було скинуто перші бомби на Київ...





22 червня 1941 року рано-вранці  війна несподівано постукала у двері кожного киянина. Проте мешканці столиці, заклопотані буденними справами, не зрозуміли цього й, зачувши гуркіт літаків у небі, подумали, ще це чергові  маневри. Адже офіційна інформація про початок війни надійшла о 12:00. До народу звернувся нарком закордонних справ Молотов. А Сталін виступив з промовою 3 липня (!), на дванадцятий день війни.
22 червня в Києві мав урочисто відкритися Республіканський стадіон. На цей захід були продані квитки. Стадіон таки відкриють, але станеться це в червні 1944 року. Ціла трибуна присутніх на урочистостях матиме квитки з позначкою "1941-й рік", і  відкриття стадіону розпочнеться з  привітання тих, хто пережив війну в окупованому Києві.
Героїчна оборона столиці зірвала план блискавичного розгрому радянської армії "Барбаросса". Гітлер сподівався захопити Україну за два тижні, а Київ всього за кілька годин, але оборона міста  тривала два з половиною місяці.
До цього фашистська армія вже окупувала пів Європи. За 5 днів гітлерівці окупували Голландію , за 19 - Бельгію, за 35 - Польщу, за 44 - Францію, за 63 - Норвегію і за 1 день - Данію. 
Вам це нічого не нагадує? На дворі 2022 рік, лютий місяць, п'ята година ранку. Бомбардування Києва. І  знову гасло : "візьмемо Київ за 2-4 дні..."






В 1941 році столиця України мужньо захищалася 87 днів. 22 червня в  Києві було оголошено мобілізацію. 6 липня сформований штаб оборони Києва. З 10 липня почалися жорсткі бої за Київ.
У перші місяці на фронт пішли близько 200 тисяч киян і за мобілізацією, і  добровольцями. У полон під Києвом потрапило приблизно 665 тисяч. Німці не знали, що робити з полоненими, адже не вистачало таборів для їхнього утримання. Дарницький табір для військовополонених міг умістити до 5 тисяч осіб, а туди набивали по 100 тисяч....
 А потім був Бабин Яр,  де за два роки  розстріляно 100 тисяч людей... Стільки ж німці вивезли до Німеччини на каторжні роботи... Окупація міста тривала 778 днів...


Прочитайте "Сашко" Леоніда Смілянського про окупований Київ, прочитайте"Золоті ворота" Івана Головченка та Олекси Мусієнка про оборону Києва, п'єсу Вадима Собка "Голосіївський ліс"; передивіться документальні матеріали про початок війни, перегляньте світлини, зроблені воєнними кореспондентами, відчуйте той жахливий час  і усвідомте, що, на превеликий жаль, історія знову повторюється... І щоб подібне не відбулося в майбутньому, ми повинні докласти всіх зусиль задля перемоги України!






Слава Україні! Героям Слава!
Слава нації! Смерть ворогам!
Україна - понад усе!

Ми не вийдем з того бою і не станем на коліна.
В бій щодня ідуть герої, щоб не вмерла Україна!





четвер, 8 червня 2023 р.

Тримаймо мовний фронт ( Концепція ствердження української мови) 07.06.23 - 08.06.2023

 


На виконання втілення  "Концепції ствердження української мови 
в усіх сферах суспільного життя міста Києва"
 бібліотека провела другий цикл заходів
 для учнів початкових класів школи № 186.

 

Оригінальна українська авторська казка: " 100 пригод Барвінка та Ромашки" Богдана Чалого та "В Країні Сонячних зайчиків" Всеволода Нестайка.

    Кожна література дарує дітям образ казкового героя. В Італії - це Піноккіо та Цибуліно, у англійських малюків - Пітер Пен та Вінні Пух. Згадаємо Нільса Хольгерсона зі Швеції, Мумі Тролів з Фінляндії, Русалоньку з Данії. Маленького Мука та Карлика Носа з Німеччини...
    Українським дітлахам Богдан Чалий та Всеволод Нестайко подарували зустріч з Барвінком та Веснянкою, героями улюблених книг "Сто пригод Барвінка та Ромашки" і "В  Країні Сонячних зайчиків".


    

    В той час Б. Чалий працював редактором журналу "Барвінок" і дуже вмовляв українських  дитячих письменників написати в журнал казку про Барвінка, його подружку Ромашку і про коника - Дзвоника! Але всі письменники  були зайняті і прийшлося Богдану Йосиповичу  самому взятися за справу... З'явився казковий Город, походи та пригоди Барвінка, які дуже сподобалися читачам. Почали надходити листи... Читачі вимагали продовження казкових пригод. І з'являються "Як Барвінок та Ромашка у Вирій літали",  "Барвінок і Весна", "Барвінок у школі". У 1973 році за казкову поему "Барвінок і Весна" Богдану Чалому присудили Почесний диплом Міжнародної премії імені Ханса Крістіана Андерсена. Отже...


"Відступає тепла нічка, розтуляє ранок вічка
грає в росах на городі, стиха каже: - Спати годі!
Але ще панує спокій, на городі сон глибокий.

Головата, мов дитинка, спить під тином Капустинка.
На духмянім свіжім листі спить Кабак, мов у колисці.
Дід Гарбуз сопе під тином, живота прикривши сіном.
Баклажаник свище носом, підставляє щоки росам.
Бачить сон якийсь Цибулька, аж вусами смішно булька.
Кріп ві сні ногами смиче, Хрін зітхає і мугиче:
із натурою такою і ві  сні нема покою.
Сплять метелики в травичці, ще куняє рибка в річці,
ще дрімає навіть бджілка біля теплого причілка.
Навіть місяць спить в хмаринах, мов розлігся на перинах.
Вже зоря калину трусить, скоро день зайнятись мусить.

Раптом в зіллі під пасльоном ніби хтось ударив дзвоном:
- Гей ви , родичі городні, Гарбузенки благородні
Я - Барвінок, я - Хрещатий, йдіть стрічати, величати!
Щойно я на світ родився, де ж город увесь подівся?"...


    Творче життя Всеволода Нестайка також пов'язане з роботою в журналі "Барвінок". Спочатку працював  літературним редактором, а потім і сам почав друкуватися у "Барвінку". Богдан Чалий, редактор журналу, дуже доброзичливо відносився до молодого таланту. В кінці 50-х років прозаїк написав свою першу повість - казку "В Країні Сонячних Зайчиків".


                                  

    Письменник розповів про фантастичний світ, де живуть друзі всього доброго - Сонячні Зайчики, де діє їхній ворог  пан Морок, який намагається використати у своїй  злочинній меті - для знищення Країни Сонячних зайчиків - хлопчика Веснянку.
    Автор  з захопленням описує незвичайні пригоди Веснянки в Країні Сонячних Зайчиків, драматичну боротьбу всіх добрих сил з паном Мороком - першим радником Королеви Глухої Ночі. У книзі багато цікавих поетичних знахідок, таких, як  Чарівне озеро, яке стає Чарівним дзеркалом. Долина Щасливих Сновидінь, печера Тридцять Три Лиха, Палац Чарівних Казок...

...Якось ранньої весни Веснянка прокинувся на світанку. Прокинувся, але очей ще не розплющив. І от відчув, ніби щось м'якеньке і ніжне злегка лоскоче йому обличчя. Хлопчик ворухнув віями і...І що б ви думали? Він побачив, що у нього на щоці сидить маленький сонячний зайчик, в одній лапці тримає малюпусенький золотий пензлик із сонячних промінців, у другій - золоте відерце з рудою фарбою. Зайчик умочав пензлик в відерце і малював на носі  у хлопчика веснянки. От тобі  маєш, - виявляється, веснянки на обличчях малюють сонячні зайчики!...

                

... Якось надвечір у ворота колонії постукав незнайомець. Він був маленький на зріст, сухорлявий з великою головою. І хоча вечір удався дуже теплий, незнайомець кутався у чорний оксамитовий  плащ, а каптур низько насунув на лоб, як під час негоди. Ворота одчиняв Веснянка. У цей день він якраз чергував.
-Будь ласка , -  люб'язно промовив Веснянка. Він був вихований хлопчик і знав, що навіть з таємничими незнайомцями  треба поводитися чемно. Незнайомець мовчав і тільки пронизливо дивився на Веснянку. Потім якось загадково усміхнувся, похитав головою і пішов у будинок...
Незнайомець уже стояв біля столу діді Маноцівника, і той записував його в книгу прибулих. Веснянка мигцем глянув через дідове плече й прочитав: "Пан Морок, проїздом, на три дні, кімната № 13....



...Потім цей туман поволі розсіявся і Веснянка побачив Країну Сонячних зайчиків. Хлопчикові здалося, що він потрапив у величезний незвичайний квітник. Ніколи в житті він не бачив такої сили-силенної квітів одразу і таких різноманітних... Усі квіти, які тільки є в природі, квітували тут одночасно. 
Стрункі гордовиті іриси й сором'язлива матіола... Самозакохані нарциси та скромні чорнобривці. Розкішні ясно-червоні канни і непомітна кімнатна примула. Тендітна незабудка мружила свої очі поряд з мужнім едельвейсом...Барвисті братки виглядали з-за пишних півоній...І тихенько здригалися сріблясті дзвоники конвалій...
На перший погляд здавалося, що квіти ростуть тут безладною, як у лісі або полі. Та коли Веснянка придивився, то побачив, що. переплітаючись між собою, квіти утворюють надзвичайно химерні будиночки - з вікнами, з дверима, з красивими ґаночками та верандами.
 Саме в цих квіткових хатинках і жили сонячні зайчики...
                                                                                                     
             
Та й не тільки Веснянці, а всім-всім добрим людям допомагають сонячні зайчики.Бо вони існують тільки для  того, щоб робити життя людей світлим і щасливим.Вони ховаються у твоїй веселій усмішці, у твоїх очах, радісних і щасливих....



    Було  цікаво нашим користувачам самим прочитати уривки з цих чудових казок. 



А потім відбувся Мовний тренаж і всі бажаючі взяли участь у Мовній грі "Упіймай звук" ( звуки  Г та Ґ ), вирішили загадковий кросворд (літери г та ґ)


                                                                                    Пропонуємо фото наших заходів
  




                                                             







Після проведення  зустрічі у нас відбулася творча хвилинка, і учні з задоволенням залишили свої малюнки на асфальті  біля нашої бібліотеки...