пʼятниця, 29 березня 2024 р.

Посмішка - аванс сміху! 01 квітня День сміху.


"Сміх - це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя" 
                                                                                       Віктор Гюго

                    

        
Перше квітня - День сміху. Звичай обманювати в цей день існує майже в усій Європі та Азії. Початок його губиться десь у сутінках сивої старовини. 
В Австралії цей день починається зі сміху в буквальному сенсі. Рано-вранці по радіо крутять плівку з записом крику птаха кукабара - це дуже схоже на нестримний людський сміх.


Доведено і перевірено, що сміх, усмішка стимулюють утворення в організмі гормонів задоволення (ендорфінів). Сміх знімає напруження, допомагає легеням позбутися вологого повітря, і вони починають краще працювати.
Данський професор Йорн Бекман дійшов висновку: позитивні емоції зміцнюють імунітет. Учений спостерігав за 400 жінками і чоловіками. Оптимісти мають достатню кількість антитіл, щоб побороти хворобливі мікробі. У песимістів навпаки - їхнє негативне ставлення до себе і близьких, колег, образливість значно послабляють здоров'я.
Нейроімунологи підрахували, що захисним силам організму необхідно 10 хвилин сміху в день.
Австралійські психологи дійшли висновку, що лікування сміхом - чи не найкраща терапія для пацієнтів з захворюваннями серця. В процесі експерименту з'ясувалося, що "сміхотерапія" допомагає людям, які  лікуються після серцевих нападів: сміх сприяє зниженню кров'яного  тиску. і взагалі - "сміхотерапія" дуже корисна також здоровим людям.
Дехто скаже -  які жарти, коли навколо самі неприємності? Але спробуйте - навчіться "приймати" сміх як ліки. Примушуйтесь сміятися. Ефект буде хорошим. 


Бібліотечні родзинки -  1 квітня в різних країнах

Великобританія.
     В цій країні 1 квітня - "День всіх дурників". Будь хто має право пошуткувати над своїми друзями, знайомими. Того, хто повірив у розіграш зустрічають сміхом і криками "Квітневий дурник"  
1860 року 31 березня одна лондонська газета повідомила: завтра, 1 квітня, 0 12 годині в Тауері милом митимуть левів. Уранці натовп городян уже займав місця, щоб побачити надзвичайне видовище. Рівно через 200 років та сама газета повторила повідомлення про миття левів. І знову жителі Лондона потягнулися подивитися на таке диво.

Франція.
     У Франції цей день називається "квітнева риба". У 1564 році король Карл ІХ видав указ про зміну дати початку року з 1 квітня на 1 січня, але багато його підданих не  погодилися з ним і 1 квітня надіслали один одному традиційний новорічний подарунок - рибу. Поступово з указом короля змирилися, а день "квітневої риби" залишився. В цей день діти вішають дорослим на спину паперових рибок на ниточках, і на вулицях можна зустріти серйозних дорослих людей, у яких за спиною гойдаються паперові рибки. 

Нідерланди. 
Кожна людина намагається пошуткувати над знайомим, придумати якусь незвичайну новину. Навіть газети приймають участь в подібних розіграшах: на їхніх сторінках з'являються повідомлення  про прибуття в місто  вигаданих осіб, або про якісь неймовірні експерименти...

Німеччина.
    Німці вважають 1 квітня нещасливим днем бо в цей день народився Іуда. Але все ж таки це день розіграшів. Дорослі і діти  обманюють один одного: посилають у магазин чи аптеку  з дорученням, яке неможливо виконати (наприклад, купити в аптеці комариного жиру, а в магазині вухо африканського слона)

Природу сміху пояснити важко. Але мудрі люди колись говорили:
"Сміх - це свобода". Справді, пригноблений раб не має права навіть на усмішку. Тільки вільна людина може беззастережно та безбоязно сміятися.

Хто сміється - тому легше! Отож, щоб жилося краще, смійтеся щодня!






 

четвер, 28 березня 2024 р.

Тиждень дитячого читання - 25.03-02.04. Міжнародний день книги.

 

Для вас сьогодні, завтра і завжди!


Ми дуже любимо Тиждень дитячого читання -  це свято книги, і ми завжди намагаємося  запропонувати нашим користувачам щось цікаве і незвичайне. Цього року ми вирішили провести 

  День інформації 27 березня,

 який складається з :

екскурсії по бібліотеці "Що таке бібліотека? Це домівка для книжок..."

 книжкових виставок "Країна веселих віршів" та "Подаруйте  собі позитив - читайте книжки!"

Виставки 1 книги "451 по Фарентгейну"   "Є злочини гірші, ніж спалювання книг, наприклад, не читати їх" . Ці слова належать автору книги Рею Бредбері.

Вставки-перегляду  літератури детективного жанру "Детективний лабіринт"

Вікторини на знання життя і творчості казкаря Ганса Християна Андерсена "Чарівник з країни дитинства"

Виставки 1 книги "27 причин читати книгу" до Міжнародного дня книги 02.04 "З книгою ти можеш подорожувати світами та епохами"

Та хто з читачів, з якихось причин, не зможе прийти в бібліотеку 27 березня, вони матимуть змогу впродовж всього тижня з 25 березня по 02 квітня долучитися до наших розробок та заходів.

В перший день канікул до нас завітали учні  1 класу 186 школи , які  з задоволенням  прийняли участь в екскурсії 
 "Що таке бібліотека? Це домівка для книжок...", познайомилися з нашими книжковими виставками та погралися в "Кімнаті казок".



Звичайно в умовах війни користувачів стало менше, багато наших дітей виїхали з міста, але, хто залишився, відвідують постійно  бібліотеку. От і в Тиждень дитячого читання до нас завітали не тільки наші користувачі, але і діти з батьками, які познайомилися на нашою бібліотекою.








Наша малеча залюбки знайомилася з літературною виставкою "Країна веселих віршів". Ми декілька разів обновляли виставку, тому що читачі хотіли взяти книжки саме з виставки.






Для всіх категорій користувачів нашої бібліотеки було запропоновано виставку "Подаруй собі позитив - читай книжки". 




Зацікавила наших користувачів  виставка-перегляд "Детективний лабіринт", на якій крім літератури детективного жанру була надана інформація про те: Що таке детективна література ?  Що означає слово детектив? Який письменник почав писати в цьому жанрі і яка новела поклала початок детективної літератури. Хто такий "інтуїтивний детектив"патер Браун?, Хто є автором про детективів-любителів Еркюля Пуаро та місс Марпл...




 "Виставки 1 книги" також знайшли відгук у наших читачів. Перша книга Рея Бредбері була запропонована читачам старшого шкільного віку, а  друга -    "27 причин читати книгу" зацікавила батьків молодших школярів, деякі навіть склали список книг для читання   своїх дітей, рекомендованих цією книгою.
















А всім хто  бажав ми роздали питання вікторини про життя і творчість Ханса-Христіана Андерсена, казкаря, який  супроводжує нас все життя. Спочатку, коли ми маленькі і знайомимося з його казками, які читають нам бабусі та мами, потім ми починаємо читати самі, з згодом ми вже читаємо його твори своїм дітям і онукам.
Пропонуємо вам деякі питання. Перевірте свою пам'ять, свої знання казок Ханса-Христіана Андерсена... 
А  для тих, хто не зміг потрапити в бібліотеку на цьому тижні, ми пропонуємо  на нашому блозі ознайомитися з деякими питаннями  
 вікторини...

"Чарівник з Країни Дитинства - Ханс-Христіан Андерсен" 


Тур І. Розминка

1. Хто охороняв скрині з мідними, срібними та золотими монетами в казці "Кресало"?
2. Як звали хлопчика, якому в око та серце потрапили шматочки чарівного дзеркала?
3. На кого перетворилося Гидке каченя ?
4. З якої рослини плела Еліза сорочки для своїх братів?
5. Хто був сином олов'яної ложки?

 

Тур 2. Відгадай казку. Потрібно за ключовими словами відгадати казку.

1. Море, чаклунський напій, корабель, біль, кохання.
2. Тюльпан, жук, польова миша, ластівка ельф.
3. Червоні та білі троянди, ворон і ворона, маленька розбійниця, північний олень.
4. 20 пуховиків, 20 матраців, 1 горошинка.
5. Чорт з табакерки, танцівниця, блискітка.
      

Тур 3. Бюро знахідок. Уявіть, що до вас прийшли гості, а коли уходили, то забули свої речі. Їх треба повернути. Отже, героям яких казок треба повернути:

1. Санчата
2. Лушпинку  волоського горіха
3. Кропиву
4. Картатий фартух
5. Паперовий кораблик.


Тур 4. Знавці.

1. В якій країні народився Ганс Крістіан Андерсен?
2. В якій казці жив Троль, що змайстрував чарівне дзеркало, в якому все гарне перетворювалося на бридке ?
3. На якому предметі писала Лапландка листа Фінці у казці "Снігова королева"
4. Яке ім'я дав Король ельфів Дюймовочці?
5. В якій країні відбуваються події в казці "Соловей"








Що може бути кращим для бібліотекаря, ніж діти, які читають!









понеділок, 18 березня 2024 р.

21.03 2024 Всесвітній день поезії

 

"Сади стояли в білому наливі. Іскрив зеніт, як вольтова дуга.А ми були безсмертні і щасливі  за нами пам'ять руки простяга..."

                                                                                Ліна Костенко


                                                                        
"У кожного поета свій читач. Якщо він є... Якщо він зачепився очима за рядок або назву вірша і читає вірш до кінця сторінки, а потім перегортає її і не відкидає книгу, щоб раз і назавжди забути про неї.
Вірші бувають простіші  і складніші, короткі та довгі, нехитрі і премудрі, але якщо вони сподобились читачу та викликали почуття у відповідь співпереживання - відбувається диво.
Від Гомера до наших днів у віршах пульсує теж саме: добро, зло, життя, смерть, кохання.
Поета не можна висмикнути зі свого ґрунту та свого часу, і, головне, із його самотності, з якою він один не може впоратися і тому відкриває її людям.
 Не всю, звичайно.
Добре, коли серця поета та читача б'ються в унісон..."

Олександр Вратарьов, киянин, міський поет







Дорогі наші читачі,  читайте вірші
 та насолоджуйтесь  творами українських поетів.


четвер, 7 березня 2024 р.

Віч-на-віч із Шевченком. Пам'ятаємо 09.03 День народження Тараса Шевченка

 


Тарас Шевченко...зі своїх 47 років, він:

- до 24 років свого життя був кріпаком
- 10 літ прожив на засланні солдатом
- останні 4 роки життя жив під наглядом поліції і не смів приїжджати на Україну
- і тільки 9 років свого життя був вільною людиною

Однак і тих 9 літ вистачило Тарасу Шевченку, щоб на всю Україну блиснув його могутній талант.
У поемі "Тризна" російською мовою Шевченко так визначив свою життєву і творчу позицію:
Без малодушной укоризны пройти мытарства трудной жизни
"Измерить пропасти страстей понять на деле жизнь людей
Прочесть все черные страницы все беззаконные дела...
И сохранить полет орла и сердце чистой голубицы
Се человек !"

В Україні його звуть Кобзарем. "Кобзар" - книга, Кобзар - людина, яка її написала.Здається, ще нікому із поетів не випадало такої високої честі - називатися в народі іменем свого творіння.
У "Кобзарі" Україна вперше побачила себе; кожний українець відчув до себе увагу, повагу, співчуття. Шевченко створив націю, бо вручив народу його слово для вільного спілкування з Богом і світом. Шевченко оживив Україну своєю поезією, вознісши українське слово на вершини вселюдського духу.

Майже у кожній селянській родині в хаті на покуті завжди були дві книги: Біблія і "Кобзар".І дуже часто довгими зимовими вечорами огрубілі руки селянина  відкривали "Кобзар" і вголос читали рідні вірші. Портрет Шевченка завжди висів на стіні прикрашений рушниками поряд з образами.



Подвиг Шевченка полягає в тому, що у нього не було комплексу меншовартості. Він не відчував себе неповноцінною людиною. Він сприймав світ гостріше, цікавіше, ширше, аніж більшість його сучасників на теренах всієї російської імперії.

Шевченко завжди був і залишається найбільшим українським націоналістом. Бо саме він заклав підвалини українському націоналізмові.І. напевно, завдяки йому український націоналізм і в теорії і практиці завжди був більш гуманістичним, без будь-яких проявів шовінізму чи расизму ( про що переконливо завсвідчують поеми "Кавказ", "Єретик", дружба з чорношкірим актором Олдріджем, повага до киргизів у засланні).

Він підняв українців з колін. У його безсмертному посланні "І мертвим, і живим, і не  народженим", розумієш, якою повинна бути національна еліта. Багато хто з діячів культури не замислюються над тим, щоб традиції Шевченка жили. Вони мало переймаються турботами про свій народ, а дбають лише про своє добро. ( Як не згадати сатиричний твір Анатолія Крима "Українська Ка(б)бала") .

"Пам'ятаємо"...
Появу першого видання "Кобзаря" у 1860 р. російська критика зустріла одностайним глумлінням з української мови й народу. Багато жовчі і ненависті до нашої мови й до самого Шевченка вилив в своїх статтях найвидатніший тодішній критик Віссаріон Бєлінський - "Неистовый Виссарион" як називали його друзі. І тоді і тепер його називають великим революціонером-демократом. Неприхований шовінізм звучить у приватному листі, де Бєлінський з нестриманою люттю нападає на Шевченка, обороняючи царя.
"Вера делает чудеса - создает людей  из ослов и дубин, может и из Шевченко сделает мученика свободы... этот хохляцкий радикал написал два пасквиля: один на государя императора, а другой на государыню императрицу... Если и может в Малороссии появиться великий поэт,  то не иначе, как при условии чтоб он был русским поэтом...сыном россии". Як бачимо, російський шовініст переміг демократа.

А "Кобзар" буде з нами доти, допоки бодай одна українська душа буде на світі.

"Любітеся, брати мої,
Україну любіте,
І за неї, безталанну
Господа моліте"

Миттєвості історії...
Серпень 1968 року. Звістка про ввід радянських військ до Чехословаччини.Почувши про це Ліна Костенко закам'яніла. "Затули свої очі долонями сліз. Занімій, наче знаки наскельні"... Вечері з чоловіком і маленькою донечкою поїхала до Канева на могилу Шевченка. Вона прощалася з родиною і Шевченком. Бо чекала арешту. Потім прийшла до Спілки письменників і сказала "Я проти вводу військ до Чехословаччини. Якщо хоч одна  людина ПРОТИ, це не означає, що  всі українські письменники - ЗА".

В ці березневі дні бібліотека завжди розробляє й оформлює книжкову виставку  на якій представлені різноманітні видання творів Тараса Шевченка. Цього року ми пропонуємо виставку "Віч-на-віч з Шевченком". 







Бібліотекар Литвиненко Тетяна познайомила малечу з книжковою виставкою про життя і творчість Шевченка, а  
Також  провела Голосні читання дитячих творів поета.





І несподіваним подарунком для нас стало читання віршика Тараса Шевченка, який підготували наші користувачі.