вівторок, 20 лютого 2024 р.

"Нація повинна боронити свою мову більше, ніж свою територію.Втратити рідну мову і перейти на чужу - се найгірший знак підданства" Т. Девіс

 


У грудні 1999 року Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила,
 що щорічно, починаючи з лютого 2000 року
для сприяння мовному і культурному різноманіттю
та багато мовності, відзначатиметься
Міжнародний день рідної мови.


Кожен народ, що дбає про своє сьогодення і майбутнє, знає, до чого веде руйнування чи відмова від рідної мови.  Це - занепад, виродження, деградація. Тому люди завжди берегли свою живильну криницю - Мову, з якої черпали силу для духовного здоров'я і наснаги.
Втрата народом мови - це трагедія всіх трагедій, бо тоді губиться весь попередній досвід, зафіксований в ній. Культура змінює свій генетичний код, а народ відчужується від традицій, звичаїв, духу предків; потрапляє в іншу духовну атмосферу і страждає. 
Бо мова - це концентрація мудрості і досвіду, втрата її веде до порушення суспільної гармонії, законів людської еволюції.

Мови Європи.


Балтійська група
Це група індоєвропейських мов, яка найповніше серед усіх сучасних мов цієї родини зберігає індоєвропейську мовну систему. Балтійські мови тяжіють до родини слов'янських, індоіранських а також іллірійської та фракійської мови Балкан.
 З балтійських мов до української прийшли такі слова як : блазень, вовкулака, гомілка, зозуля, клумба, клуня, пампушка, ремесло, садиба, юшка. В Україні балтійського походження назви річок: Клов, Рось, Росава,; сіл - Солотвин, Клишки, Гірне. 
Внаслідок тривалого перебування більшої частини  українських земель у складі Великого Князівства Литовського у 14-16 ст. досі трапляються литовські прізвища: Нарбут, Дейнека, Дрига, Бутейко, Борейко.

Слов'янські мови. 
Ці мови найближчі до балтійських мов. Майже всі слов'янські мови 
(окрім двох  серболужицьких) мають державний статус:
українська - в Україні (приблизно 40 млн.);
білоруська - в Білорусі ( приблизно 8 млн.);
польська - у Польщі (приблизно 37 млн.);
чеська - у Чехії (10 млн.);
словацька - у Словаччині ( 5 млн.);
словенська  - у Словенії (2.2 млн.);
хорватська - у Хорватії та Боснії-Герцоговині ( 6 млн.);
македонська - у Македонії ( 2 млн.);
сербська - у Сербії, Чорногорії, 
а також у Боснії-Герцоговині( приблизно 10 млн.)
болгарська - у Болгарії ( 9 млн.)
російська - в росії, Білорусії, Казахстані(понад 150 млн.;
а також одна з  6 офіційних  і робочих мов Генеральної Асамблеї ООН).
ще двома мовами слов'янських меншин - верхньолужицькою (80 тис.) і
нижньолужицькою (20 тис.) - користуються в Німеччині  культурні автономії. 

Запозичені слова в українській мові: 
з білоруської - розкішний, виховати, нащадок;
з польської -  перешкода, обіцяти, кодло, цікавий, вензель, шлюб;
з чеської - брама, паркан
з сербської - хлопець, ґранда; з болгарської - храм, владика.

Романські мови.
Група мов  пов'язана спільним походженням від литини - "romanus" - "притаманний Риму". Романські мови вживають 66 країн світу. У тому числі:
французьку - 30 країн, іспанську - 23, португальську - 7, італійську - 4, румунську - 2 країни. Французька та іспанська, крім того, є офіційними та робочими мовами Генеральної.
Внаслідок поширення в Середні віки в Україні латини як мови шкільного навчання, чимало латинських слів проникла до загальнонародного словника: аркуш, літера, кімната, коляда, черешня, мур, тополя, гармата. м'ята, конвалія, галушка, бурса, келих.
Внаслідок історичних контактів у 14-15 ст. з генуезькими портами в Криму, до українського словника проникли:  скринька, барило, пляшка, олія. стрічка, ковдра, жупан, люстро, шабля, грати, руїни, мармур, крейда, макарони, капелюх, палац, фортеця, окуляри, газета.
З французької: фасад, кабінет, квартира, готель, ресторан, пляж, перлина, душ, екран, бульвар, пальто, букет, костюм, патріот, одеколон, парфуми, перукар, рояль.
З румунської: квасоля, цап, бринза.

Германські мови.
Ці мови традиційно поділяються на три підгрупи :
північну або скандинавську - шведська, данська, норвезька, ісландська, фарерська; західну - англійська, нідерландська, німецька, ідиш, фризька; і східну ( згаслі мови) - готська, бургундська, вандальська, гепідська, герульська.
За останні 300 років чотири германські мови досягли міжнародного поширення і в наш час є державними мовами в 67 країнах світу і в тому числі німецька - в 6 країнах; нідерландська - у 5;  шведська - у 2; англійська у 54 країнах. Англійська є також однією з 6 мов Генеральної асамблеї ООН.
Англійською мовою написані понад 40 % книжок, які щорічно перекладають у світі ( І місце). Англійська панує в комп'ютерних технологіях, в Інтернеті, є найпоширенішою мовою телеграфних агенцій, - все це зумовлює її провідну роль у новому процесі глобалізації людської культури. 
Фактично за останні півстоліття англійська стала неофіційною світовою міжнародною мовою.
Мова кожного народу не має меж у своєму розвитку. Кожна мова впливає на інші і сама від них збагачується і чим сприяє загальному поступу.

Бібліотечна родзинка.

За даними японських учених, люди, які з дитинства не розмовляють рідною мовою, частіше хворіють, піддаються різним стресам, у них менша розвинені природні здібності.








Немає коментарів:

Дописати коментар