Страницы

Сторінки

Сторінки

понеділок, 30 червня 2025 р.

2025 р. Канікули зі смаком літа. Червень.

 



"Скажіть, ви не знаєте, чому це небо таке синє-синє, а хмарки в ньому пливуть такі біленькі? Чому так рано прокидається сонце?  А коли настає йому час іти на спочинок, то чому воно аж ніяк не хоче лягати в свою полум'яну колиску? Чому в нічному небі так мерехтять зорі, а місяць так пильно розглядає себе в тихому дзеркалі ставу? Літо прийшло! А червень його перший місяць. Місяць соковитих черешень і полуниць, місять першої сіножаті та найдовших днів року..." ( Ю. Старостенко)

Червень традиційно доволі напружений місяць в нашій бібліотеці. Початок літніх канікул, хочеться прочитати якомога більше програмної літератури за списками, а потім ще є і особисті уподобання..... Ми намагаємося задовольнити всі ваші запити , приходьте, ми завжди вам раді! 
















Літо -  це довгі-предовгі канікули, річка, густі трави, в яких можна заховатись, різнобарвні яскраві квіти, з яких можна плести віночки... і читати, читати, читати.....

середа, 25 червня 2025 р.

2025 р. "Пам'ятаємо..." 26 червня - День Кримськотатарського прапора!

 



Синій стяг, як небо рідне, з тарак-тамгою золотою.
Він про долю нашу гідну, вічно в серці в нас з тобою.

Кримськотатарський прапор  - це блакитне полотнище з жовтою тамгою ( тарак-тамгою) у верхньому лівому куті. Блакитний колір є традиційним для тюркських народів, а тамга -  родовий знак династії Ґераїв, правлячої в Кримському ханстві.
Блакитний колір: символізує свободу та чистоту, а також асоціюється з небом і морем у тюркських культурах.
Жовта тамга : старовинний символ, який використовувався як родинний знак правителів Кримського ханства, а згодом став  гербом кримських татар.
Прапор був вперше прийнятий Курултаєм кримських татар у 1917 році після Лютневої революції. Згодом у 1991 році, після здобуття Україною незалежності, прапор був знову відновлений як символ кримськотатарського народу.
З 2010 року в Україні 26 червня відзначають День кримськотатарського прапора, на згадку про відновлення Курултаю у 1991 році.



понеділок, 23 червня 2025 р.

2025 р. "Пам'ятаємо... 28 червня - День Конституції

 

"ОСНОВНИЙ ЗАКОН ПРАВОВОЇ ДЕРЖАВИ"


 

    "Потрібні час, віра і напружена праця, щоб конституційні засади увійшли в наше життя конкретними і зрілими перемінами. Тож давайте будемо виходити з того, що Україна починається з кожного з нас,  і нам під силу  збудувати суспільство, в якому будуть створені умови для всебічного розвитку людини: суспільство, де панували б гуманізм, демократія, закон і справедливість"

    Леонід Кучма  ("Відповідальність перед Україною". Із доповіді Президента України на урочистих зборах з нагоди і-ї річниці прийняття Конституції України 27 червня 1997 року)


    Чи замислюємося ми, що таке Конституція України?! І як в одній книзі може поміститися все наше життя і життя всієї країни? Адже КОНСТИТУЦІЯ - це не просто вибір правил про державу, про вибори, права і обов'язки суспільства та кожного громадянина.

    Це найвищий закон, який встановлює та  визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і який наче компас, дозволяє нам почуватися у безпеці та здійснювати всі свої мрії.

    З нагоди цієї дати  бібліотека пропонує у "Куточку права" познайомитися з матеріалами, які присвячені цій визначній даті.


Задум прийняти принципово нову Конституцію України виник ще всередині 80-х, тобто на початку перебудови. Але в практичну площину ця ідея була поставлена лише після ухвалення Верховною Радою України 16 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет України. Вона стала провісником Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, підтвердженого всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року. Постановою Верховної Ради України було створено Комісію з розробки нової Конституції України у складі 59 осіб під головуванням тодішнього Голови ВР Л. Кравчука. Співголовою став згодом новий Голова ВР - І. Плющ.Результатом роботи Комісії стала концепція нової Конституції України, яка 19 червня 1991 року була опублікована в пресі. Офіціальна Конституція України була ухвалена у 1996 році.



Я - українець. Є в мене право на рідну мову на свою державу, 
На гордий прапор золотисто-синій. На щастя жити у такій країні.
Я - українець. І моє це право любити землю горду й величаву.
Та дух свободи набирати в груди. Я - українець. Був ним, є, і Буду !

Зі святом, друзі!


Якщо вас зацікавив наш "історичний екскурс" в історію, пропонуємо вам ознайомитися з документальними матеріалами про Конституцію України і не тільки в нашому Куточку права.





Слава Україні!




    

пʼятниця, 13 червня 2025 р.

2025 р. "Пам'ятаємо... 22 червня День скорботи. "Цей біль ятрить серце і душу"

 


2025 рік - особливий рік для України. Виповнюється 80 років, 
коли було подолано німецький фашизм. І хто б міг подумати, що через 80 років рф фактично стане носієм і послідовником ідей фашизму в найгіршому його варіанті та знищуватиме українців лише тому, що ми прагнемо будувати свою незалежність, свою соборну Україну. Ми на своїй землі у вільному світі. 
За часів Радянського союзу  для всіх  громадян була дата - Велика вітчизняна війна - 22 червня 1941 року, хоча  Друга світова війна почалася 1 вересня  1939 року. Чому така розбіжність ? Що було між 1 вересня 1939 року
 і 22 червня 1941 року?

Війна для Радянського Союзу розпочалася з участі у боротьбі проти Європи на боці гітлерівської Німеччини. І це факт історії. 

Все, що передувало 22 червня 1941 року, офіційна радянська (та й пострадянська) історія вважає "передвоєнним періодом". Цікавий "період"... У середині березня 1939 року масштабні бойові дії розгортаються на Закарпатті. Обороняючи Карпатську Україну від агресії військ угорського диктатора Горті, гинуть тисячі українських юнаків. Запеклі бої точаться до травня. 


Офіційний початок Другої світової війни - 1 вересня 1939 року. Десятки тисяч українців у складі польського війська намагаються зупинити гітлерівські танки. Знову багато загиблих. Червона армія б'є польській у спину. Театром  бойових дій стають Галичина  та Волинь. З боку червоних Український фронт на чолі з Тимошенком і Хрущовим. І знову тисячі і тисячі загиблих. А потім сотні  тисяч депортованих НКВД із Західної України, тисячі розстріляних. Дуже мирний період, чи не так ? 
 А далі- так звана "зимова війна" між СРСР і Фінляндією. Десятки тисяч етнічних українців та вихідців з України  наклали головами в засніжених лісах Суомі на межі 1939-1940 років. 


А якщо подивитися на азійські театри воєнних дій, то на Халкін-Голі улітку 1939 року в складі Червоної армії воювали десятки тисяч українців. Двоє з них - льотчики-аси Грицевець і Кравченко, - стали першими двічі Героями Радянського союзу.


Літо 1940 року. Радянські танки гуркотять шляхами Бессарабії та Буковини. Висаджуються повітряні десанти. НКВД "зачищає" оперативний тил. Війни офіційно немає, але до Союзу вже приєднані території з населенням понад 22 мільйони.  Загальний рахунок загиблих під час бойових дій та внаслідок репресій  перевищує двісті тисяч... І тільки за рік після походу Червоної армії до Буковини та Бессарабії німецькі літаки бомбують Київ....Проте буквально за тиждень до цього відбувається чергова "зачистка" - депортується населення західного прикордоння СРСР. Адже Сталін теж готується до війни. Щоправда, до зовсім іншої, ніж та, що починалася 22 червня 1941 року - до наступальної й переможної.
Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року і лише 2 вересня 1945 року після капітуляції Японії, тобто через шість років, людство змогло перевести подих і заходи лося підраховувати втрати. Процес цей, до речі, триває і нині...





Тепер росія пропонує повернутися у сталінську епоху., інтерпретуючи багато факті історії так, як  Сталін їх інтерпретував. Незаангажовані історики  дають оцінку Пакту Молотова-Ріббентропа :"Війна для Радянського Союзу розпочалася з участі у боротьбі проти Європи на боці гітлерівської Німеччини. І це факт історії".  А ви спробуйте його знайдіть у російських підручниках! А потім  рф дивується, чому ці прибалти зациклилися на пакті Молотова-Ріббентропа?. Та тому, що дня них це гамлетівське питання: бути чи не бути? 
До речі, після першого з'їзду народних депутатів, скликаного Михайлом Горбачовим, пакт Молотова-Ріббентропа був офіційно засуджений.



понеділок, 2 червня 2025 р.

2025 р. "Пам'ятаємо..."4 червня - Міжнародний день безвинних дітей жертв агресії.

 

"Залишишся у пам'яті у нас назавжди, наче біле янголятко."
                                                                                                        В. Тимошенко




4 червня світ відзначає Міжнародний день безвинних дітей - жертв агресії 
(рішення Генеральної Асамблеї ООН від 19.08 1982 р.)
Україна вшановує пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії росії.
Діти та війна - речі несумісні.
Колектив бібліотеки на молодшому і старшому відділах презентував  дві книги, які познайомлять наших читачів з миттєвостями  цієї страшної, жорстокої, несправедливої війни.
Отже, знайомтесь:
Молодший відділ пропонує книгу Оксани Давидової "Привидуся"



Українське містечко, в якому мешкає Андрій із бабусею Аллою, окупували російські загарбники, Вони вбивають мирних людей, нещадно мародерять і при цьому запевняють, що прийшли нас "свобождать". Від їхнього свавілля потерпають не лише люди, а й привидка Явдуся, з якою Андрій заприятелював і назвав її Привидусею. Вона допомагає знаходити хлопчикові дрова, щоб бабуся могла приготувати на вогнищі їжу.
А відтак Андрій разом з Привидусею навіть умудряються передати ЗСУ таємну інформацію про розташування штабу ворога. Ось лише при цьому Андрій випадково розкриває таємницю того, хто така Явдуся насправді...

Старший відділ познайомить читачів  з невеличкою збіркою присвяченою пам'яті 16-річногоСтепана Чубенка з Краматорська, голкіпера юнацької футбольної  команди "Авангард"


За свою громадянську проукраїнську позицію, любов до Батьківщини, відмову зрадити їй, підліток був по-звірячому закатований і розстріляний наприкінці липня 2014 року в смт Горбачово-Михайлівка, що біля Донецька. І тільки 8 листопада його поховали в рідному місті.
Яким він був, юнак, що прийняв таку страшну смерть і став відомим далеко за межами України ?

За все відповідати доведеться, 
і Судний день ніхто не обмине
Як відгукнеться...
            Як же відгукнеться
Гріховності затьмарення страшне

За все відповідати доведеться,
Якщо в провинах згаяне життя,
І рай для вас на Небі не почнеться,
Як на землі не буде каяття!
                                                                           ю. Титов